14 Haziran 2017

Telekomünikasyon devi ZTE Corporation ve China Mobile Quanzhou Şubesi bugün Quanzhou’da 3D-çoklu giriş çoklu çıkış (MIMO) (yani, Pre5G Massive MIMO)’ın ticari dağıtımını tamamladığını açıkladı. Bağlı 16 ticari terminal ile tek taşıyıcı indirme hızı 730 Mbps’ye yükseldi ve ilk kez 3D-MIMO’nun tek taşıyıcı 16-akış aşağı bağlantı tepe hızı 700 Mbps’ye çıktı ve üç taşıyıcı hızı ilk defa 2.1 Gbps’a ulaştı. Ticari 3D-MIMO’nun üç taşıyıcı sekiz hızlı ağ indirme oranı ZTE ve China Mobile’ın ortak çabalarını takiben 1 Gbps’ye ulaştığından, bu oran bir kez daha ticari ortamda bir rekor kırdı.

Mobil İnternet’te aşırı talep yaşanmasına bağlı olarak, video hizmetleri 4G + şebekelerinde giderek daha büyük bir paya sahip. Aynı 5G teknolojisini kullanan Massive MIMO, aynı bant genişliği üzerinden, mevcut 3G makro istasyonlarına göre yedi kat daha yüksek bir tepe akışı sağlıyor ve böylece kullanıcı deneyimini büyük ölçüde artıyor ve büyük video iletimini garanti ediyor. Quanzhou Mobile ve ZTE, büyük video ortamlarında 3D-MIMO’nun ticari dağıtımını gerçekleştirdi ve Massive MIMO teknolojisinin ticarileştirme sürecinde önemli bir kilometre taşı olacak olan tepe hücre hızını doğruladı. İleriye yönelik, her iki ortak da 5G benzeri İnternet deneyimini daha geniş bir kullanıcı havuzuna genişletmek için işbirliğini derinleştirmeye devam edecek ve bu nedenle büyük video çağının geleceğini müjdeleyecek.

CMCC ve ZTE, 2015’ten bu yana 3D-MIMO teknolojisinin yenilik ve doğrulamasına yatırım yapıyor. 2016’da, 29 ilin 50 bölgesinde 3D-MIMO ön ticari doğrulama gerçekleştirildi. Yeni nesil 3B-MIMO ürünü, ticari inceliği ve makro hücre kapsama alanındaki ve sıcak nokta senaryolarında mühendislik kurulumu için uygundur. Bu ürün çoklu bantları (3.5 GHz, 2.6 GHz ve 2.3 GHz), birden çok taşıyıcıyı ve çoklu bant genişliğini destekler ve mevcut ağlarla kesintisiz bir şekilde entegre edilebilir.

ZTE, Pre5G teknolojisi konseptlerini ve 2016’da bir dizi ilgili çözüm öneren ilk firmaydı.  ZTE, 4G şebekeler üzerinde 5G benzeri performans ve servis deneyimi sunarak 4G’den 5G’ye geniş kapsamlı bir gelişime yol açtı. Bu 5G evriminin geçiş çözümü olarak Pre5G, sistem kapasitesini altı kat arttırarak, ortalama kullanıcı bant genişliğini beş kat arttırdı ve 4G ile karşılaştırıldığında birim alan başına bağlantı sayısını 100 kat arttırdı.

ZTE Pre5G, sadece 4G şebekelerinde ticari olarak temin edilebilir olan anahtar 5G teknolojilerinin (Massive MIMO gibi) uygulanmasını değil, aynı zamanda 3GPP mimarisinde devasa Carrier Aggregation (şebeke bütünleme) , (LTE-A) Pro teknolojileri, birleştirilmiş dağıtım ağı (UDN) , 256QAM , lisanslı destekli erişim (LAA), LWA (LTE ve WLAN Toplama) ve NarrowBand IoT (NB-IoT) gibi uzun soluklu devrimsel gelişmeler de içerir.  ZTE’nin Pre5G, mevcut 4G şebekelerine dayanan düzgün bir gelişme gerçekleştirir, şebeke inşaat maliyetini etkili bir şekilde düşürür ve hızlı dağıtım sağlamayı destekleyerek maliyet / performans oranını önemli ölçüde artırır. Giga + MBB, devasa IoT ve ağ bulutlaması açısından, operatörlerin ağ kapasitesini 4G’den 5G’ye yükseltmesine yardımcı olmak için farklı teknolojilerin bir kombinasyonu kullanılabilir. ZTE’nin Pre5G endüstrisinde büyük bir yer edinmiştir. ZTE Pre5G ile ilgili ürünler ve çözümler şu an itibariyle Çin, Japonya, Avusturya, Singapur, İspanya, Malezya, Tayland ve Endonezya olmak üzere 40 ülkede 60’dan fazla şebekeye kurulmuştur.