16 Haziran 2017

ZTE CTO Ekibinin Baş Mimarı Dr. Zhang Senlin’in 5G Dünyası 2017 Londra’da bir konuşma yaptı. Dr Zhang Senlin konuşmasında “Ağ Bölümlemesi, ağın optimize edilme yolu”  konusunu ve ZTE’nin 5G odaklı ağ bölümleme teknolojisini açıkladı. Bu teknoloji, operatörlerin 5G döneminde çeşitli dikey endüstri ihtiyaçlarını karşılamak için ağ kaynaklarını kolay ve hızlı bir şekilde kullanmalarını sağlayan çekirdek ağdan ve DevOps platformundan yerel mikro hizmet mimarisi bulutunu temel almaktadır.

Dr. Zhang, 5G çağının gelişiyle birlikte, ses ve veri tabanlı iletişimlerin artık “insandan insana” sınırlı olmayacağını söyledi. “İnsan ve nesneler”, “nesneler ve nesneler” arasında yeni iletişimler olacak ve 5G IoT(nesnelerin interneti) uygulamaları büyüdükçe her dikey sanayiye nüfuz edecek. Ayrıca 5G tarafından sağlanan ultra bant genişliği özelliği, VR, AR, ultra HD video, talep üzerine medya ve diğer servislerin hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağlayacak. Tek işlevsellik ve uzun konuşlandırma süreleri nedeniyle mevcut ağ mimarisi, 5G senaryolarının çeşitliliği için yeni “isteğe bağlı özelleştirme” gereksinimini esnek ve verimli bir şekilde karşılayamıyor.

Bu nedenle,  yazılım tanımlı ağ / ağ işlev sanallaştırması (SND / NFV) tabanlı bulut çekirdek ağı, temelinde bölümleme yoluyla hizmet ve ağın isteğe bağlı olarak özelleştirilmesini sağlamak için, 5G ağının önemli teknolojik imkanlarından biridir. ZTE, agile inovasyon ve sürekli 5G hizmet yinelemesini gerçekleştirmek için taşıyıcı vasıtasıyla “kapalı döngü” otomatik tasarım, otomatik geliştirme, otomatik dağıtım ve otomatik işlemler ve bakım (O & M) ortamı ile mikro hizmet tabanlı ağ bölümlerine DevOps platformunda sağlamayı öneriyor. ZTE ve China Mobile ortaklaşa MWC 2016 ve MWC 2017 prototip dilimleme protokollerini sergiledikten sonra ZTE dünyanın ilk taşıyıcı DevOps tabanlı ağ bölümünü başlattı. ZTE halen 5G ağ teknolojilerinde kooperatif yeniliklerini başlatmak için büyük yerli operatörler ve birinci kademe çok uluslu operatörler ile birlikte çalışıyor. ZTE, Çin’de 5G anahtar teknolojisi doğrulamasını (ağ bölümleri, C / U ayırma ve mobil kenar hesaplama dahil) ,5G şebekesinde sanallaştırılmış  taşıyıcı teknolojisini ilk kullanan ve ilk olarak çoklu veri merkezine ulaşma (DC) 5G ağ dağıtımını tamamlayan ilk tedarikçidir.

Ağ klodikasyon liderlerinden biri olan ZTE, dünyadaki ana operatörler ile yoğun bir işbirliği yaptı ve ETSI, 3GPP, ONAP, OPNFV, OpenStack, OpenDaylight ve ONOS gibi birçok standart organizasyona ve açık kaynak topluluğuna katıldı. ZTE şimdiye kadar, dünya çapında 240’dan fazla NFV / SDN ticari ve deneme bürosunu başarıyla dağıtmıştır. ZTE, 5G alanında öncü bir rol oynamaya ve operatörlerin dijital dönüşümüne önemli katkılarda bulunmaya devam edecek.