14 Haziran 2017

Önde gelen uluslararası telekomünikasyon, kurumsal ve son kullanıcılara yönelik mobil İnternet teknolojileri çözümleri tedarikçisi ZTE Corporation , bugün Huairou, Pekin kentindeki 5G testinin ikinci aşamasında 26 GHz yüksek frekanslı saha testini gerçekleştiren ilk tedarikçi oldu.

ZTE, endüstrideki bir dizi üreticiden gelen ürün ve çiplerle mükemmel bir performans gösteren 5G yeni radyo (NR) ticari baz istasyonunun, 26 GHz yüksek frekanslı alan testini tamamlamada öncülük yaptı. Buna ek olarak, ZTE, Şanghay Ar-Ge merkezinde 40 GHz’den daha yüksek frekans bantları için resmi testler yapmak için başvuruda bulundu ve bu da Çin’deki yüksek frekans bantları için önemli teknolojik yeteneklerin hızla arttığını gösteriyor.

5G testi Çin tarafından yönetiliyor ve IMT-2020 (5G) Tanıtım Grubu tarafından organize edilmekte ve uygulanmaktadır. Test grubu Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi (CAICT), China Mobile, China Telecom, China Unicom ve DOCOMO’yu kapsıyor. Çin’in 5G testi, anahtar teknoloji doğrulama, teknik çözüm doğrulama ve sistem çözüm doğrulaması olmak üzere üç aşamaya ayrılabilir. Çin’in 5G testinin ikinci aşamasındaki teknik çözüm doğrulaması, teknik çözümleri sürekli geniş kapsamlı olarak doğrulamaya odaklanır; Yüksek kapasite (düşük / yüksek frekans); Düşük gecikme ve yüksek güvenilirlik; Düşük güç tüketimi ve hibrid senaryolar. Çin, 2017 yılı başında 5G test alanını kurmaya başladı ve bu dünyanın en büyük, en gelişmiş ve en açık test platformu. 5G test alanı ile Çin, çekirdek güçlü yönlerini sektörde bütünleştirmeyi ve global 5G standardizasyonunu ve endüstri gelişimini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çin’in IMT-2020 (5G) Tanıtım Grubunun temel üyesi olan ZTE, bir takım önemli teknik araştırma ve ürün geliştirme görevlerini üstlenmek için inisiyatif almış ve bir dizi kilit 5G teknolojisi için araştırma ve standardizasyonun başlatılmasına öncülük etmektedir. Çin’in 5G teknolojisi Ar-Ge testinin ilk etabının tamamlanmasının ardından ZTE şu anda ikinci faz testlerini tamamlıyor. ZTE, en son BT taban bandı ünitesi (BBU), 5G çok bantlı aktif anten ünitesi (AAU) ve yeni NR hava arayüzü teknolojilerini kullanarak saha performans testini, yedi tipik uygulama senaryosunda, örneğin yüksek spektrumlu verimlilik, bağlantı yoğunluğu, yüksek güvenilirlik ve hava arabirimlerinin daha düşük gecikmesi olarak gerçekleştirdi. Bu test, 5G ürünlerinin ticarileştirilmesine teşvik edecek ve 5G’nin büyük ölçekli ticari kullanımdan önce çözümün teknik doğrulamasını kolaylaştıracak.  2020’de Çin’de 5G’nin ticari olarak bulunabilirliği için sağlam bir temel oluşturmuş olacak.